БНБ потвърди думите на Георгиева и застана зад институцията със становище, че тя е в добро финансово състояние и поводи за тревога от страна на клиентите й няма. Можете да прочетете и интервюто с Румен Симеонов, подуправител на надзорния орган, за DarikFi

БНБ потвърди думите на Георгиева и застана зад институцията със становище, че тя е в добро финансово състояние и поводи за тревога от страна на клиентите й няма. Можете да прочетете и интервюто с Румен Симеонов, подуправител на надзорния орган, за DarikFi

БНБ: Банковата система в страната е стабилна

ТБ Първа инвестиционна банка АД няма проблем с платежоспособността. Не са й налагани санкции, освен това неотдавна в нея е приключила обзорна проверка, без в резултатите от нея да се съдържат тревожни сигнали. Това каза по повод на появилите се информации, че ПИБ е пред фалит, подупровителят на БНБ Румен Симеонов. Той бе категоричен, че банковата система у нас е стабилна и не намери верояност, сценарият с кризата в САЩ да се пренесе на местна почва.

Господин Симеонов, достигнаха ли до Вас слуховете, че ТБ Първа инвестиционна банка АД е в ликвидна криза?

- Явно набират скорост такива слухове, но по отношение на здравината на банката от гледна точка на нейната платежоспособност и ликвидност ние нямаме никакви притеснения. Това дали ще се продаде, или не е проблем на акционерите, БНБ няма отношение по този въпрос.

От надзорна гледна точка нито има санкции, налагани на ТБ Първа инвестиционна банка АД, нито има отклонения от регулациите при нея.

А кога за последно вие като контролиращ орган сте се информирали за нейното състояние?

- При нас контролът е ежемесечен. Дистанционно наблюдаваме всяка една банка. Отделно от това в края на миналата година и в началото на тази й направихме пълна надзорна проверка. БНБ разполага с пълния инструментариум от гледна точка на информация за банките, която ни дава достатъчна представа и за ликвидността им, и за качеството на портфейла им, и за платежоспособността, клиентската база, развитието на бизнеса и така нататък.

Какво е Вашето обяснение за появата на тези слухове?

- Вярно е, че тези слухове витаят от може би месец. Възможно е те да са свързани с новата информационна система, която ПИБ въведе и от това да са възникнали някакви неудобства на клиентите, защото все пак това е една банка с над 4 млрд. лв. активи и може да си представите колко клиенти има там и какво става, ако във всеки клон има по 20 недоволни.

Очевидно е и че има и наслагване на факти. Имам предвид, че се говори усилено за това как кризата на световните пазари щяла да залее България.

Знаем, че кризата, която тръгна от САЩ и се пренесе в Европа, се отрази доста зле на европейски банки. В този смисъл от поста, който заемате, какво показват данните ви за българската банкова система като цяло?

- Европейските банки, които пострадаха и понесоха загуби от ипотечната криза в Щатите, бяха инвестиционни банки, които инвестираха в такива продукти. Няма универсална европейска банка, която да е пострадала от американската криза.

В България инвестиционният портфейл на банките е толкова незначителен, а и нито една банка няма инвестиция в чуждестранни такива активи, като изключим някои високорейтингови държавни облигации.

Тоест, ако говорим като цяло за банковата ни система, можем ли да обобщим, че тя е здрава, в добра ликвидност въпреки непрекъснатия ръст на кредитирането и международната финансова криза?

- Може да се каже и това, а също и че няма съществено намаление в ръста на кредитирането.

Налага ли се БНБ да обмисля решения подобни на тези, пред които бяха изправени в последно време Федералният резерв на Америка и Европейската централна банка?

- Нямаме такава ситуация, за да обмисляме прилагането на такива мерки. Нямаме и такава банка, заради която да се налагат подобни мерки.